Sabaton – The Future of Warfare – recenzja 1/11

19 lipca 2019 roku swoją premierę miał dziewiąty album studyjny szwedzkiego zespołu Sabaton pt. „The Great War”. W 11-częściowym cyklu przyjrzymy się i przysłuchamy nowej płycie poświęconej pierwszej wojnie światowej.

Zacznijmy od krótkiej zapowiedzi albumu:


Sabaton to zespół metalowy powstały w 1999 roku, lecz sławę zyskał dopiero w roku 2005 po premierze albumu „Primo Victoria”. Od tego czasu wydał jeszcze osiem albumów. Muzycy Sabatonu są bardzo wierni wypracowanemu stylowi i estetyce pełnej patosu, podniosłej, co sprawia, że na dłuższą metę wydają się być powtarzalni. Ciężko pozbyć się wrażenia, że po usłyszeniu jednego albumu, każdy kolejny brzmi podobnie. Czy to źle? Zależy od gustu.

Zespół już wcześniej śpiewał o pierwszej wojnie światowej (być może przyjrzymy się i pozostałym utworom osadzonym w okresie wielkiej wojny), jednak teraz chciał stworzyć album w całości poświęcony tej epoce. Jak można przeczytać w jednej z zapowiedzi płyty z kwietnia:

„Zespół rozpoczął prace nad płytą dokładnie 100 lat po zakończeniu pierwszej wojny światowej. Nagrania trwały trzy miesiące, a produkcją zajął się długoletni producent i przyjaciel zespołu, Jonas Kjellgren (w studio Black Loungue). Mastering powierzono Maorowi Appelbaumowi, a okładkę po raz kolejny stworzył Peter Sallaí.”

Co ciekawe w researchu do płyty pomagał Indiana „Indy” Neidell, którego możecie kojarzyć przede wszystkim z kanału The Great War na YouTube.

Posłuchajmy więc, jak poradzili sobie z tematem.

The Future of Warfare

Oryginał

Standing in the line of fire
32 will lead the way
Coming over trench and wire
Going through the endless grey

A desolate wasteland
Infernal depiction of hell
The birth of a new way
September 15, 1916

The first wave approaches
At Flers-Courcelette
Through fire and brimstone
Breaking away, coming your way

Standing in the line of fire
32 will lead the way
Coming over trench and wire
Going through the endless grey

Standing in the line of fire
Moving on and through the fray
Coming over trench and wire
Live to fight another day

The spell has been broken
A new way to wage war has come
The future of warfare
For all to be seen, 1918

The new world approaches
Villers-Bretonneux
Mechanized warfare
Breaking away, coming your way

Tłumaczenie

Stojąc na linii ognia
32 będą przecierać szlak
Przechodzą przez okopy i druty
Idą przez niekończącą się szarość

Zdewastowane pustkowie
Diabelny obraz piekła
Narodziny nowej drogi
15 września 1916 r

Zbliża się pierwsza fala
W Flers-Courcelette
Przez ogień i siarkę
Przedzierają się, idą w twoją stronę

Stojąc na linii ognia
32 będą przecierać szlak
Przechodzą przez okopy i druty
Idą przez niekończącą się szarość

Stojąc na linii ognia
Przedzierają się przez wir walki
Przechodząc przez okopy i druty
Żyj, aby walczyć innego dnia

Czar prysł
Nadszedł nowy sposób prowadzenia wojny
Przyszłość działań wojennych
By była widoczna dla wszystkich, 1918

Nowy świat się zbliża
Villers-Bretonneux
Zmechanizowana wojna
Przedzierają się, idą w twoją stronę

(Tłumaczenie Michał Luszawski)Historia, a utwór

Utwór „The Future of Warfare” w sposób uproszczony przedstawia pojawienie się na polach bitwy nowego narzędzia niosącego śmierć, czyli czołgu. Właściwie mamy w nim odniesienia do dwóch bitew z okresu I wojny światowej. Pierwszej pod Flers-Courcelette, gdzie czołg zadebiutował oraz Villers-Bretonneux, pierwszej bitwy między czołgami przeciwnych stron.

Flers-Courcelette

Zacznijmy od Flers-Courcelette. Była to bitwa stoczona pomiędzy 15 a 22 września 1916 roku, będąca częścią ofensywy nad Sommą. Był to skromny początek nowej ery w prowadzeniu działań wojennych na lądzie. Do Francji pod koniec sierpnia przerzucono dwie kompanie czołgów Mark I. Następnie przydzielono po kilka czołgów do poszczególnych dywizji piechoty. W ofensywie miało wziąć udział 60 czołgów, niestety w związku z usterkami do walki nadawało się tylko 49. Od drugiego wersu piosenki mamy do czynienia z pewną rozbieżnością względem historii. 32 ma tu oddawać liczbę czołgów biorących rzeczywisty udział w walkach pod Flers-Courcelette, tymczasem Sławomir Walenczykowski w artykule „Pancerny debiut, brytyjskie czołgi w bitwie pod Flers-Courcelette 15.09.1916” ocenia ilość tych czołgów na 30 1.

Choć w czasie ataku wiele czołgów ugrzęzło w błocie, to samym swym pojawieniem się przytłoczyły oddziały niemieckie, ponieważ wywarły olbrzymi wpływ psychologiczny. Toczące się, plujące ogniem lądowe pancerniki nacierające na stanowiska musiały rzeczywiście tworzyć „Diabelny obraz piekła”. Maszyny, którym udało się przedrzeć pod Flers-Courcelette przez niemieckie linie często działały same bez wsparcia piechoty. Wiele wozów zostało zniszczonych przez niemiecką artylerię. Skromny debiut nowej broni.

Villers-Bretonneux

Druga wspomniana w „The Future of Warfare” bitwa to pierwsze bezpośrednie starcie czołgów, które miało miejsce 24 kwietnia 1918 pod Villers-Bretonneux. Doszło tam do walk między niemieckimi czołgami A7V i Brytyjskimi Mark IV. Choć Brytyjczycy ponieśli większe straty, zwłaszcza w słabiej uzbrojonych tzw. czołgach żeńskich, wyposażonych tylko w karabiny maszynowe, to odnieśli w tej bitwie zwycięstwo.

Czar prysł, rozpoczęła się wojna zmechanizowana. Do zwalczania czołgów używano granatów przeciwpancernych, karabinów przeciwpancernych, oraz królowej wojny, czyli artylerii. Rozpoczęła się nowa epoka, era czołgu.

Podsumowanie

Jest to ciekawy tematycznie utwór, na pewno żadna płyta poświęcona wielkiej wojnie nie mogłaby obejść się bez poruszenia tematu czołgów, które bez wątpienia narzuciły kierunek rozwoju sztuki wojennej. Bez tych skromnych początków, żadna wojna toczona w XX i XXI wieku nie byłaby taka sama. Sabaton odrobił właściwie lekcje wkładając nas jednocześnie w buty piechura, ku któremu podążają czołgi, jak i do wnętrza maszyny, która toczy się przez zamienione w pustkowie tereny ziemi niczyjej. Muzycznie sam utwór jest przyjemny dla ucha, zwłaszcza gdy człowiek wsłucha się w chórki, może nie zapada w pamięć tak jak inne utwory z płyty, ale ma coś w sobie.

Pozostałe części cyklu:

Część 1 – The Future of Warfare

Część 2 – Seven Pillars of Wisdom

Część 3 – 82nd All the way

Część 4 – The Attack of the Dead Men


  1. S. Walenczykowski, Pancerny debiut – brytyjskie czołgi w bitwie pod Flers – Courcelette 15.09.1916, „Poligon”, 2011, nr.1, s 70 – 81

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *