Sabaton – The Attack of the Dead Men – recenzja 4/11

The Attack of the Dead Men

The Attack of the Dead MenTurmoil at the front
Wilhelms forces on the hunt
There’s a thunder in the east
It’s an attack of the deceased
They’ve been facing poison gas
7,000 charge en masse
Turn the tide of the attack
And force the enemy to turn back

And that’s when the dead men are marching again

Osowiec then and again
Attack of the dead, hundred men
Facing the lead once again
Hundred men
Charge again
Die again

Osowiec then and again
Attack of the dead, hundred men
Facing the lead once again
Hundred men
Charge again
Die again

Two combatants spar
Hindenburg against the Tsar
Move in 12 battalions large
Into a Russian counter-charge
They’ll be fighting for their lives
As their enemy revives
Russians won’t surrender, no
Striking fear into their foe

And that’s when the dead men are marching again

Zamieszanie na froncie
Siły Wilhelma na polowaniu
Na wschodzie grzmot
To atak zmarłych
Mierzyli się z trującym gazem
masowa szarża 7000
Zmienia losy ataku
I zmusza wroga do odwrotu

I właśnie wtedy zmarli maszerują ponownie

Osowiec, wtedy i znowu
Atak zmarłych, setek ludzi
Po raz kolejny mierzy się z wrogiem
Stu ludzi
Ponownie szarżuje
Ponownie umiera

Osowiec, wtedy i znowu
Atak zmarłych, setek ludzi
Po raz kolejny mierzy się z wrogiem
Stu ludzi
Ponownie szarżuje
Ponownie umiera

Ściera się dwóch walczących
Hindenburg przeciw Carowi
12 dużych batalionów naciera
Na rosyjską przeciw-szarżę
Będą walczyć o swoje życie
Gdy ich nieprzyjaciel ożywa
Rosjanie nie poddadzą się, nie
Paraliżując strachem wroga

I właśnie wtedy zmarli maszerują ponownie


Atak umarłych – malował Wasilij Nestarenko

Historia, a utwór

Zombie, ożywieńcy, żywe trupy… To temat, którego popularność od lat zdaje się nie słabnąć. Niewiele osób wie, że już w czasie Wielkiej Wojny prasa odnosiła się do tej tematyki. 6 sierpnia 1915 roku pod Osowcem doszło do „Ataku Umarłych”. Jak do tego doszło?

Twierdza Osowiec

Brama Fortu I Twierdzy Osowiec

Zacznijmy od miejsca. Twierdza Osowiec zlokalizowana nad Biebrzą u zwężenia Biebrzańskich Bagien miała stanowić osłonę drogi Białystok – Królewiec. Wybudowana w latach 1882–1887. Modernizowana do 1892 r., a następnie po wojnie rosyjsko – japońskiej. Składała się z czterech fortów i stanowiła prototyp współczesnego rejonu umocnionego, łącząc ze sobą fortyfikacje stałe oraz polowe.

W czasie pierwszej wojny światowej twierdza była oblężona już od 20 września 1914 roku. Oblegały ją wojska w sile korpusu. Gdy szturmy i ostrzał artyleryjski nie przyniosły efektów, zwrócono się w stronę nowej straszliwej broni.

Broń Chemiczna

Sposób dokonywania ataku gazowego. Tysiące butli z gazem otwieranych w jednej chwili tworzy trującą chmurę.

Początkiem wykorzystania broni chemicznej w Wielkiej Wojnie było zastosowanie przez Niemców gazu łzawiącego. Nie przynosił on jednak oczekiwanych efektów, ponieważ używano go w niesprzyjających okolicznościach, jak chociażby pod Bolimowem w styczniu 1915 roku, gdzie niska temperatura spowodowała nieuwolnienie dostatecznej ilości gazów. W związku z tym chemik Fritz Haber zaproponował wykorzystanie chloru, opracował nawet odpowiedni sposób jego rozprzestrzenienia. Chlor miał torować drogę nacierającym po jego rozwianiu się oddziałom. Po raz pierwszy dokonano skutecznego ataku w kwietniu 1915 roku pod Ypres.

Rankiem 6 Sierpnia 1915 roku Niemcy użyli gazowych związków chloru i bromu przeciwko twierdzy Osowiec. Wykorzystano łącznie 250 ton gazów. Utworzyły one chmurę szerokości 8 kilometrów i wysokości dochodzącej do 15 metrów, która dosłownie przykryła twierdzę.

The Attack of the Dead Men

Atak żywych trupów

Żołnierze z garnizonu twierdzy nie byli przygotowani na atak gazowy. Nie byli wyposażeni w maski przeciwgazowe w przeciwieństwie do Niemców.

Jak wspomina jeden z obrońców twierdzy:

Wszystkie żywe istoty na otwartym powietrzu na przyczółku twierdzy zostały zatrute na śmierć, artyleria twierdzy poniosła ciężkie straty podczas strzelania; ludzie nie biorący udziału w bitwie uciekli do koszar, schronów, budynków mieszkalnych, szczelnie zamykając drzwi i okna, oblewając je dużą ilością wody. 1

Według niektórych relacji żołnierze użyli improwizowanych środków ochrony przeciwchemicznej w postaci kawałków materiału namoczonych w wodzie lub własnym moczu.

Po ataku trzy kompanie 226 pułku piechoty zostały wybite, tylko około 100 żołnierzy z czwartej kompani przetrwało. Niemieckie siły rozpoczęły natarcie pewne, że nie napotkają żadnego oporu, że garnizon twierdzy został wytruty.

Gdy Niemcy pokonali pierwszą linię umocnień, do kontrnatarcia ruszyły resztki 13 kompani dowodzonej przez porucznika Władimira Kotlinskiego. Około sześćdziesięciu żołnierzy z widocznymi oparzeniami, kaszlących krwią, a niejednokrotnie kawałkami własnych płuc ruszyło do uderzenia. Widok musiał być przerażający. Wyczerpani i otruci nacierali z jasnym celem zmiażdżenia Niemców. Dotarli do pierwszej linii umocnień, a wrogowie oszołomieni widokiem powstałych z martwych Rosjan rzucili się do odwrotu. Nie tylko odparli oni atak nieprzyjaciela, lecz na zawsze zapisali się w annałach historii jako „atak żywych trupów”.

Niestety bohaterska obrona nie trwała już długo. 23 sierpnia 1915 roku w związku z ogólnie złą sytuacją na froncie zdecydowano o ewakuacji twierdzy, przedtem wysadzając umocnienia.

Twierdza Osowiec po zdobyciu przez Niemców.

Podsumowanie

Tym razem przenieśliśmy się na front wschodni Wielkiej Wojny. Szkoda, że to jedyny raz, ponieważ czuje się wyraźny niedosyt, na froncie wschodnim również dochodziło do zdarzeń, o których warto by zaśpiewać. Utwór brzmi epicko. Jest jednym z moich ulubionych na płycie The Great War. Może właśnie dlatego, że zahacza o tematykę frontu wschodniego. Mniej „popularnego”, a mnie w Polsce jednak bliższego, ponieważ część walk toczyła się właśnie na dzisiejszym terytorium Polski.

Niedawno powstała niewielka produkcja krótkometrażowa poświęcona „atakowi żywych trupów”, gorąco polecam ten filmik.

Pozostałe części cyklu:

Część 1 – The Future of Warfare

Część 2 – Seven Pillars of Wisdom

Część 3 – 82nd All the way

Część 4 – The Attack of the Dead Men

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *