Pochód Zimowy 1918-1920 – Komiks – recenzja

Pochód zimowy, przeraźliwy chłód, zamarzające lokomotywy, polski żołnierz i walka aż do końca. To chyba najlepsze określenia odnoszące się do komiksu „Pochód zimowy 1918-1920 – Epopeja 5. Dywizji Syberyjskiej”. Na 45 stronach komiksu duet Krzysztofa Wyrzykowskiego (rysunki) i Sławomira Zajączkowskiego (scenariusz) przybliżył losy tej mało znanej polskiej jednostki wojskowej walczącej z bolszewikami na Rosyjskim Dalekim Wschodzie.

Jest to pierwszy komiks wydany przez Instytut Pamięci Narodowej, który trafił w moje ręce. Wydany w 2018 roku w formacie A4 na papierze kredowym zachwyca kreską i paletą barw – co tu ukrywać, jest brunatno, szaro i brudno. Kolory tworzą swoisty ciężki klimat opowieści. Krzysztof Wyrzykowski stanął na wysokości zadania, ponieważ plansze bardzo dobrze oddają realia epoki. Postaci historyczne są narysowane na podstawie fotografii, co nie pozwala na pomylenie ich z kimś innym.

Scenariusz komiksu traktuje szeroko o losach 5. Dywizji Syberyjskiej, lecz najwięcej objętości poświęca na marsz śmierci znany jako pochód zimowy. W niewielkiej objętości zmieszczono dwa lata funkcjonowania dywizji opisanej z militarnego punktu widzenia, ale równie wiele miejsca poświęca się tu ludności cywilnej, która uczestniczyła w opisywanych wydarzeniach. Czasem w narracji zdarzają się luki, przeskoki, które wnoszą do całości odrobinę chaosu, ale przy zachowaniu odrobiny uwagi można je znieść. Mimo opisu szerszej historii, autorzy nie zapominają o zwykłych żołnierzach, którzy są bohaterami komiksu. Śledzić będziemy losy Edmunda Jaźwińskiego, jego matki Heleny oraz Stanisława Drobyszewskiego, których losy krzyżują się wielokrotnie. Całość zapewne wypadłaby znacznie gorzej, gdyby nie wsparcie ze strony historyków dr. Kazimierza Krajewskiego i
dr. Tomasza Łabuszewskiego. Czuwali oni nad jakością scenariusza i przygotowali 17 stron wkładki historycznej, która przybliża czytelnikowi postaci związane z Dywizją, historię jednostek polskich formowanych w Rosji w czasie I wojny światowej i wojny domowej oraz historię pochodu zimowego.

Na pewno nie jest to opowieść dla wszystkich. Jeżeli jesteś miłośnikiem historii, znajdziesz tu coś dla siebie, jeżeli zabłądziłeś i liczysz na szybką akcję, nie jest to komiks dla ciebie. W skali od jeden do dziesięć, daję mu solidne sześć. Przy cenie okładkowej 15 złotych warto zajrzeć do środka.

Tytuł: Pochód zimowy 1918-1920. Epopeja 5. Dywizji Syberyjskiej

Scenariusz: Sławomir Zajączkowski

Rysunki: Krzysztof Wyrzykowski

Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej

Stron: 64

Oprawa: miękka

ISBN-13: 9788380985032

Cena: 15 zł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *